Zdolności manualne z punktu widzenia dorosłych, to głównie czynności związane z rzemiosłem oraz działalnością osób z artystyczną duszą. Jednak nie możemy zapominać o tym, że jest to także podstawowy kierunek rozwoju u najmłodszych dzieci. Zaniedbanie tego obszaru może powodować trudności w nauczaniu podstawowych czynności, takich jak trzymanie łyżki czy zapinanie kurtki. Sprawność manualną należy ćwiczyć od najmłodszych lat i to nie tylko z nadzieją, że kiedyś w przyszłości dziecko zostanie światowej sławy artystą. Jak to robić? Tutaj świetnie sprawdzą się kreatywne zabawki edukacyjne.

Dlaczego zdolności manualne są tak ważne 

Wiemy już, że zdolności manualne są niezwykle ważne w kontekście rozwoju każdego dziecka. Rozwój sprawności manualnej odpowiada przede wszystkim za koordynację ruchową, precyzję oraz siłę dziecięcej dłoni. To dzięki niej maluch może powoli uczyć się czynności takich jak samodzielne jedzenie, picie z kubka czy zapinanie guzika. Dobrze rozwinięta motoryka owocuje także w późniejszych latach – głównie podczas zajęć sportowych oraz przedmiotów wymagających manualnych zdolności. Poniżej zaprezentujemy Wam kilka propozycji, które łączą przyjemne z pożytecznym. Dostarczają dzieciom rozrywki, a przy tym pozwalają rozwijać małą motorykę.

Jakie zabawki rozwijające zdolności manualne najlepiej kupić?

Interaktywne tablice

Tablice manipulacyjne to skarbnice narzędzi do rozwijania dziecięcych zdolności manualnych. W jednej zabawce otrzymujemy całą gamę narzędzi skrywających pod płaszczykiem dobrej zabawy, ogromne pokłady edukacyjne. Dobrym przykładem będzie oferowany w naszym sklepie interaktywny warsztat z dźwiękami marki Hola. Całość jest interaktywna i każdy element wywołuje tu konkretne reakcje. W zestawie znajdują się klocki, które dziecko musi przypasowywać do odpowiednich otworów, a nawet narzędzia działające tylko z konkretnym typem śrub.


Atrakcyjność zabawki dodatkowo podnoszą efekty świetlne oraz dźwiękowe, a także atrakcyjne kolory, które również można wykorzystać do nauki!

Warsztat zabawka dla niemowlaka

https://top-kids.pl/Interaktywny-warsztat-z-dzwiekami-stolik-z-narzedziami-dla-maluszka-18m-HOLA-p552


Kolejnym dobrym przykładem jest tablica, która jednocześnie działa jak zegar edukacyjny. Tutaj poza nauką liczb, kształtów i kolorów, dziecko krok po kroku będzie poznawało zasadę działania zegarka. Dołączone do zestawu klocki należy dopasowywać do konkretnych miejsc na tarczy zegara, co sprawia, że zabawka świetnie sprawdzi się już u najmłodszych.

Zegar zabawka edukacyjna


Ciastolina i piasek kinetyczny

Jedną z najlepiej rozwijających zdolności manualne zabawek jest niezmiennie od wielu lat ciastolina, do które w ostatnim czasie dołączył piasek kinetyczny. Możliwości nieograniczonego tworzenia doceniają dzieci w każdym wieku. Tutaj warto pamiętać o tym, że im mniejsze dziecko, tym bardziej przydadzą się wszelkie dodatki pomagające formowanie kształtów i figurek. Ilość dostępnych zabawek tematyczny potrafi zaskoczyć. Przykład? Zestaw z ciastoliną w temacie stomatologicznym! Tutaj dzieci przy użyciu plastycznej masy mogą bawić się w dentystę.

Puzzle dla najmłodszych

Nie zapominajmy o klasyce. Puzzle potrafią wciągnąć na wiele godzin. Nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jednak skoro dziś skupiamy się na zdolnościach manualnych, mamy dla Was coś specjalnego – farmerskie puzzle dla dzieci już od 3 roku życia. W opakowaniu znajdziemy 12 dużych elementów o nieregularnych kształtach, które skutecznie rozwijają spostrzegawczość i koncentrację, połączone z małą motoryką.


https://top-kids.pl/Puzzle-dla-najmlodszych-3-6-lat-Farma-zwierzatka-domowe-Ukladanka-20-elementow-p702


Zabawki wspierające rozwój zdolności manualnych bardzo często wyglądają dość niepozornie. Przy ich wyborze musimy zmienić podejście – nie kierujemy się tu tylko atrakcyjnym wyglądem czy słodkimi naklejkami. Taka zabawka poza dostarczaną dawką rozrywki powinna również uczyć przydatnych umiejętności