Fotelik samochodowy dla dziecka - jaki wybrać ?

Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Zakup fotelika samochodowego to jedna z ważniejszych decyzji zakupowych wśród gąszczu kupowanych dla dzieci produktów. Kiedy już staniemy przed takim wyzwaniem warto poświęcić trochę uwagi i zaangażowania aby odpowiednio przygotować się na taki zakup. Obecnie w sklepach internetowych dla dzieci możemy znaleźć niezliczoną ilość produktów dziecięcych, różnych producentów, wiele marek, które pozwalają na odpowiedni wybór i dopasowanie fotelika do naszego samochodu. W sieci dostępna jest bardzo duża ilość informacji i opinii, testów i recenzji na temat fotelików dziecięćych, w których czasem ciężko jest się odnaleźć. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć to na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru fotelika samochodowego.

Które foteliki samochodowe są najbezpieczniejsze?

Oczywiście na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bezpieczeństwo fotelika samochodowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim fotelik musi być odpowiednio dopasowany do samochodu i dziecka, musi być także zamontowany zgodnie z wytycznymi w instrukcji obsługi a co za tym idzie zamontowany w prawidłowy sposób. Ważnym elementem jest również dopasowanie wielkości fotelika do miejsca w samochodzie, niektóre z samochodów mają mniejszą przestrzeń co znacznie utrudni zapinanie dziecka w foteliku. W dalszej kolejności należy zająć się aspektami wyboru koloru, wzoru oraz czy zakupiony produkt będzie pasował do tapicerki samochodu. Kolejną ważna sprawą bezpieczniej podróży dziecka jest to aby foteliki samochodowe spełniały odpowienie wymogi i normy bezpieczeństwa. Dla fotelików najpoularniejszą normą jest norma ECE R44/04, która dopuszcza fotelik samochodowy do użytko na terenie UE. Kolejną nowszą normą jest norma I-Size czyli R129, która wprowadza krytermium wzrostu zamiast krytermium wagi. Dodatkowo spora część oferty produktów dla dzieci w tym głównie fotelików samochodowych posiada dodatkowe testy bezpieczeństwa oraz przechodzą liczne testy zderzeniowe tzw. crashtesty. Wśród najpopularniejszych badań znajdują się opinie niezależnych ośrodków badawczych takich jak ADAC, ÖAMTC czy chociażby TCS.  

Dobór fotelika dla dziecka do wagi oraz wzrostu dziecka.

Wydaje się to bardzo proste ponieważ każdy wie ile waży jego dziecko. Niestety z doświadczenia wiemy, że nie zawsze jest to oczywiste i rodzice często chcą kupić fotelik samochodowy na wyrost - często słyszymy: "szybko urośnie więc może być ten większy" lub "żeby wystarczył na dłużej" - nic bardziej błędnego. Twoje dziecko musi mieścić się w przedziale wagowym fotelika, który chcesz kupić. Kolejnym ważnym i coraz częściej polecanym kryterium wyboru jest wzrost dziecka. Należy zatem dopasować fotelik dziecięcy nie tylko posługując się jego określonym przedziałem wagowym np. 0-13 kg, 9-36 kg, 0-36 kg itp. ale również wzrostem. Coraz częściej producenci fotelików samochodowych ułatwiają nam wybór ich modeli poprzez opisywanie modeli według tego kryterium umieszczając tą informację w instrukcji fotelika. Ważnym elementem wyboru jest również wybór marki fotelika samochodowego. Do najpoularniejszych producentów fotelików można zaliczyć: Team Tex, Cybex, Maxi-Cosi, Romer, Britax, Nania, Recaro czy Joie. Znana marka zapeni z pewnością odpowiedni poziom badań i testów fotelików które zostały wprowadzone do sprzedaży. 

Sposób montażu fotelika dziecięcego w samochodzie? PASY VS. ISOFIX

Wśród dostępnych na rynku modeli fotelików samochodowych możemy wyróżnić dwa rodzaje montażu. Montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa oraz za pomocą systemu ISOFIX. Który z nich wybrać? To zależy. System Isofix wydaje się bezpieczniejszy, gdyż dzięki specjalnym uchwytom, fotelik jest mocowany bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. System ten jest łatwy i zapewnia eliminacje błędów nieprawidłowego montażu fotelika w samochodzie. Zdarza się również, że nie każdy fotelik samochodowy posiadający ten system da się poprawnie zamocować w każdym aucie posiadającym ISOFIX.  Niestety wadą tego rozwiązania jest fakt, że właściciele starszych modeli pojazdów nie zawsze posiadają ten system w samochodach. Czy to oznacza że foteliki na pas są mniej bezpieczne? Odpowiedź brzmi - nie, prawidłowo zamontowany fotelik na pas samochodowy również zapewni odpowiednie bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Jak już wcześniej pisaliśmy chodzi o poprawny montaż i dopasowanie fotelika do siedzenia samochodu. Dlatego nie musimy obawiać się fotelików na pas, natomiast należy w nich zwrócić uwagę na odpowiedni montaż.

Pas top tether/ RWF / I-size/ Noga stabilizująca - co to jest ?

Nazwy jak z amerykańskiego filmu fantastycznego ? Brzmi strasznie jednak są to proste a zarazem ważne elementy związane z fotelikiem.

Pas Top Tether to tak zwany "Pas kotwiący",  który służy do zakotwienia/przymocowania górnej części fotelika do siedzenia. Zwykle samochód wyposażony w system Isofix ma do tego określone miejsce z tyłu siedzenia. Noga stabilizująca - to element montażu fotelika, polegający na ustabilizowaniu fotelika w samochodzie, z tą różnicą że jest ona rozkładana i opierania na podłodze samochodu. RWF to skrót od  Rear Way Facing, czyli sposób montażu fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy. Foteliki te są z zasady bezpieczniejsze dla dziecka, gdyż według badań 3/4 wypadków drogowych to zderzenia czołowe. W przypadku, gdy dziecko przewożone jest tyłem do kierunku jazdy siły działające na ciało dziecka wciskają je w fotel. Dzięki czemu przeciążenia działające na dziecko są znacznie mniejsze niż w przypadku przewozu przodem do kierunku jazdy.

Mam już poprawnie zamontowany fotelik w samochodzie, czy teraz moje dziecko będzie bezpieczne?

Niestety nie zawsze, po prawidłowym montażu fotelika w samochodzie należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu różnych elementów fotelika takich jak: Wysokość zagłówka chroniącego głowę dziecka, odpowiednie dopasowanie wysokości pasów bezpieczeństwa oraz ułożenie (lub usunięcie, gdy dziecko jest już większe) wkładek redukcyjnych. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest odpowiednio mocne napięcie pasów bezpieczeństwa. Zbyt słabo napięte pasy mogą nie tylko nie zapewnić bezpieczeństwa ale czasem nawet spowodować zagrożenie. Dlatego przypominamy o mocnym napięciu pasów „tak mocnym jak bardzo kochasz swoje dziecko”.